چهار اصلی که متخصصان طراحی سایت نباید فراموش کنند

طراحان وب

یکی از اتفاقات مهم که تاکنون بشر به چشم خود دیده است ؛ طراحی وب سایت می باشد . اما نکته ی قابل توجه انجایی است که با ورود cms های اماده ، طراحی سایت برای همگان راحتتر از گذشته شد . به همین سبب تعداد وب سایت ها بسیار بیشتر از گذشته شد . اما با بررسی انواع و اقسام وبسایت متوجه میشویم که بعضی از این وب سایت ها قوانین زیبایی و کارایی را رعایت نکرده اند .

دراین مقاله قصد داریم شما را با چهار مورد از این قوانین مهم که در زیبایی و سادگی پرمفهوم وب سایت ها تاثییر گذارند اشنا کنیم البته قبل از انکه شما را با این چهار قانون اشنا کنیم به یک سوال که ممکن است برای شما هم به وجود امده باشد پاسخ می دهیم :

چرا باید از این قوانین پیروی کنیم ؟!

در قرن ۲۱ با رشد علم و پیشرفت تکنولوژی ، در کنار دنیای حقیقی و واقعی که در ان زندگی می کنیم . دنیایی جدید که ساخته ی دست بشر می باشد به وجود امد که به ان اصطلاحا دنیای مجازی می گوییم . با پدیدار شدن دنیای مجازی ، مردم به کسب و کار های مجازی روی اوردند و پس از مدتی ، با افزایش فروشگاه های اینترنتی ، وب سایت های اموزشی ، وب سایت ها ی معرفی شرکت ها و…. بازار کسب و کار های مجازی داغ شد و دنیای مجازی بستری برای کسب درآمد و تبلیغات برای همگان شد .

طراحان سایت

به همین سبب با افزایش انواع و اقسام وب سایت (در حوزه های مختلف ) روز به روز بر تعداد رقبای مجازی افزوده شد . همانطور که در جریان هستید مشتریان با دیدن این همه وبسایت دچار سردرگمی خواهند شد . فرض کنید من و شما هرکدام مالک مغازه ی لباس فروشی جداگانه و اختصاصی هستیم ولی محصولات کاملا مشابه را به فروش می رسانیم . اما شما ظاهر مغازه تان را درست کرده اید و از لامپ ها و تابلو ها نئون و رنگی استفاده کردید و در داخل مغازه با Play کردن موسیقی و بوی عطر با فضایی تمام چوب از مشتریان خود استقبال می کنید ، و همینطور هر کدام از لباس ها با سایز های متفاوت را دسته بندی کردید .

اما من نه ظاهر بیرونی مغازه و نه ظاهر داخلی مغازه خود را درست کردم و اعتقادی به موزیک و بوی عطرندارم از همه مهمتر لباس هایم را دسته بندی نکردم . به نظر شما شخص ثالث به مغازه من ورود می کند و از من کالای مورد نیاز خود را خریداری می کند یا از مغازه شما ؟؟

وب سایت شما ، همان مغازه شماست !

دقیقا ، برای انکه در دنیای مجازی هم شما حرف اول رابزنید . باید به زیبایی و کارایی وب سایتتان اهمیت بدهید تا مشتریان شما ؛ بین شما و رقبایتان ، شما راانتخاب کنند . حال به سراغ قوانینی می رویم که برای زیبایی وب سایت ها حائز اهمیت است .

همچنین می توانید برای مشاوره رایگان در این خصوص اینجا را کلیک کنید .

اصول و قوانین مهم در طراحی سایت :

۱محتوا

در گذشته ، در ان زمانی که بازار فضای مجازی داغ نشده بود ، طراحان سایت در صفحات از حجم بسیار زیادی محتوا استفاده می کردند تا تمام مطالب و تمام اهداف وب سایت را به مخاطب خود برسانند . برای مثال شما در صفحه اصلی یک وب سایت نظاره گر چندین پاراگراف حاوی ۱۰۰۰۰ کلمه بودید . زمانی که کاربر به ان وب سایت مراجعه می کرد ، با حجم زیادی از مطالب روبرو می شد و همین مطلب او را دچار سردرگمی می نمود .

محتوا- طراحان وب

برای رعایت این قانون شما برای القای هدف وبسایت خود باید در مختصر ترین حالت اهداف خود را به مخاطبتان انتقال دهید . برای مثال در صفحه اصلیتان باید چند بلوک متن ایجاد کنید . و در هر بلوک از تیتر ها و عنوان ها استفاده کنید و در پایین ان عنوان توضیح مختصری درباره ی عنوان بیان کنید تا مخاطب شما انچیزی را که نیاز دارد زود تر پیدا کند . . همچنین شما در کنار هر متن و داخل بلوک های محتوای خود بایداز عکس ها استفاده کنید تا حوصله کاربران سایت شما از خواندن سر نرود . بهتر است در هر صفحه از وب سایت خود از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه استفاده کنید .

محتوایی که شما تولید و منتشر می کنید بیانگر دیدگاه و شخصیت شما و سازمان و شرکت شماست ، و بهتر است محتوای شما منطقی و پرمفهوم باشد و تمام اهداف شما را با سند معتبر به مخاطبتان برساند . البته تولید محتوای سئو شده چندان کار ساده و راحتی نیست و بهتر است از افرادی که با روانشناسی وب اشنایی و در این حوزه تخصص دارند استفاده نمایید .

۲فضا

چینش محتوا و تصاویر موجود در وب سایت شما تاثیر به سزایی در جذب مخاطبتان دارد . به همین سبب شما باید از قراردادن محتوای خود در وب سایتتان هدف داشته باشید . برای مثال در صفحه اصلی یک وب سایت ابتدا بهتر است متنی تحت عنوان خدماتتان بگذارید سپس از کار هایی که انجام می دهید ، به طور خلاصه تعریف کنید و اگر قسمتی تحت عنوان بلاگ در وب سایت شما موجود است ، بهتر است قسمتی را برای این بخش در صفحه اصلی در نظر بگیرید. و اگر سایت شما فروشگاهی می باشد قسمتی را برای محصولات خود در نظر بگیرید .

آسان نصب - طراحی سایت

اگر شما در صفحات خود از عکس ها و محتوای زیادی استفاده کنید ، وب سایت شما دارای آشفتگی می شود و کاربران از این آشفتگی خسته خواهند شد . در اینجاست که شما را با فضای سفید (White Space) اشنا می کنیم . بهتر است برای انکه به کاربران خود ارامش و اسایش را هدیه کنید ، از فضای سفید در میان محتوا و تصاویر خود استفاده کنید . زیرا فضای سفید باعث آرامش و اسایش می باشد .

همچنین بهتر است طراح سایت برای صفحات وب سایت شما از سیاست هایی که درتصویر زیر موجود می باشد ، استفاده کند.

۳رنگ بندی

اگر شما صاحب کسب وکار و یا برند و شرکتی هستید ، حتما مجموعه ی شما لوگو دارد . و لوگوی شما حاوی رنگ هایی است . اگر شما برای مجموعه تان از وب سایت استفاده می کنید ، عکس لوگو را در ان نمایش خواهید داد ، و با توجه به ان که رنگ های لوگو شما همان رنگ برند شماست به همین جهت بهتر است در وب سایت شما از رنگ برند شما استفاده شود .

طراحی سایت
 

رنگ ها در طراحی سایت به دو دسته تقسیم می شود ؛ رنگ اصلی که همان رنگ برند شماست و رنگ های خنثی (سفید ، طوسی ، خاکستری ) که رنگ های خنثی تقریبا حکم فضای سفید را دارند ، اگر رنگ های اصلی شما ابی و قرمز باشد ، بهتر است برای رنگ پس زمینه خود از رنگ های خنثی استفاده کنید تا از همان رنگ های ابی و قرمز ، این رنگ های خنثی باعث ارامش و اسایش مخاطبان می شود و یکنواختی رنگ هارا از ذهن شما پاک می کند .

به نظر بنده در هنگام رنگ بندی لوگوتان خیلی دقت کنید چون رنگ ها بر ذهن مخاطبان شما تاثییر گذار است . رنگ های ابی ، سبز و صورتی رنگ هایی سرد هستند و حس دعوت کننده ای دارند . و رنگ های قرمز ، زرد و نارنجی رنگ های گرم می باشد و خس ارامش بخش ، گرما و خلاقیت را به مخاطبان انتقال می دهد .

۴تایپوگرافی :

اکنون در طراحی سایت ، هزاران فونت قابل استفاده وجوددارد که شما می توانید از انها برای وب سایتتان استفاده کنید ، در نظر داشته باشید که فونت ها باید کاملا واضح بوده و نباید چشم مخاطبتان را اذیت کند همچنین در اندازه ی فونت ها دقت بفرمایید . برای مثال برای عناوین خود اندازه ی فونت خود را از h1 تا h5 قراردهید تا به چشم بیاید و جملاتی که از اهمیت بیشتری برخوردار است را Bold کنید تا مشخص شود . همچنین فونتتان را با توجه به موضوع و هدف وب سایتتان انتخاب نمایید . برای مثال اگر وب سایت شما خبری می باشد ، بهتر است دارای متونی با فونت رسمی و جدی باشد و اگر سایت شما فروشگاهی باشد ، نیازی به این کار نیست و ….

حرف آخر

طراحی سایت و تولید محتوا کار اسانی نیست . به همین سبب بهتر است برای طراحی وب سایتتان از کسانی استفاده نمایید که همه ی قوانین بالا را رعایت کنند تا در اینده دچار مشکل نشوید ، در جمهوری اسلامی ایران شرکت های طراحی سایت موجود می باشند که این کار را برای شما انجام می دهند . از جمله این شرکت ها ، شرکت توسعه و فناوری امین پردازش می باشد . که دارای مدیران و طراحان حرفه ای می باشد که وظیفه ی طراحی و وظیفه ی پشتیبانی و سئو وب سایت ها را برعهده می گیرد همچنین این شرکت در ارتباط گیری و پاسخ گویی به مشتریان خود زبان زد عام است .

برای طراحی سایت و سئو می توانید با شرکت توسعه و فناوری امین پردازش ارتباط برقرار کنید .

manager

manager