دره مرگ در دنياى استارتاپ ها

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
دره مرگ

بسيارى از بنيان گذاران استارتاپى و كسب و كار هاى نوپا بر اين افسانه اعتقاد دارند كه صرفا ، اولين قدم هاى شروع يک كسب و كار سخت است . جذب اولين سرمايه ، استخدام هاى اول ، آماده سازى فناورى مورد نياز ، معرفى اولين محصول و دستيابى به اولين مشترى و… . آن ها معتقدند اگرچه مراحل نخستين راه اندازى استارتاپ حياتى و دشوار است ، اما در عوض ادامه و رسيدن به هدف نهايى كار چندان سختى نيست .آن ها به اين فكر مى‌كنند كه حالا كه ايده به اين خوبى و قدرتمندى داريم ، چقدر پول و سرمايه نياز داريم و چگونه بايد آن را تامين كنيم ؟ در حالى كه هنوز به مشكلات ديگر فكر نكرده اند . البته اين نظر مخالفين متعددى دارد و اينجاست كه اصطلاح دره مرگ اهميت پيدا مى‌كند .

همانطور كه در مقاله گذشته در مورد استارتاپ هاى حوزه آموزش اطلاعاتى را در اختيارتان گذاشتيم ، در اين مقاله نيز قصد داريم اطلاعاتى در خصوص دره مرگ و روش هاى عبور از آن اطلاعاتى را به شما عزيزان ارائه دهيم . با ما همراه باشيد .

جلوگيرى از شكست استارتاپ ها

دره مرگ چيست ؟

دره مرگ يک اصطلاح رايج در دنياى استارتاپ است كه به سختى غلبه بر جريان نقدى منفى در مراحل اوليه عمر استارتاپ اشاره دارد آن هم دقيقا پيش از آنكه كالاها يا خدمات جديد استارتاپ با فروش به مشتريان واقعى ، درآمد زايى كنند . به بخشى از منحنى كه در آن تراز نقدى استارتاپ منفى باشد دره مرگ مى‌گويند زيرا در اين دوره ، كسب و كار شما در آسيب پذير ترين حالت خود قرار دارد . اگر استارتاپ بخواهد زنده بماند و به كار خود ادامه دهد بايد بودجه خارجى كافى را براى طولانى مدت تامين كند تا زمانى كه منحنى آن براى بار دوم از محور افقى عبور كند .

سقوط كسب و كار نوپا

تفسير منحنى مربوطه :

نمودار دره مرگ نشان مى‌دهد كه آيا تراز نقدى كسب و كار مثبت است و پول كافى براى مخارج خود دارد يا اينكه وجوه نقد آن به اتمام رسيده و بايد از افرادى غير از موسسان سركت بودجه را تامين كرد . منحنى ، اين مورد را تشريح مى‌كند كه همه كسب و كار ها با تراز مثبت نقدى شروع مى‌شوند . بنيان گذاران ، بودجه اوليه را به عنوان وجه نقد تزريق مى‌كنند و از آنجا كه شركت شروع به توسعه و افزايش مشترى مى‌كند ، هزينه هايى را متحمل مى‌شود كه اگر درآمد فروش را كسب نكند ، پول نقد از تجارت خارج شده و مانده صفر مى‌شود كه در اين صورت منحنى از محور افقى به سمت دره عبور مى‌كند .

 با مصرف پول نقد ، رانش استارتاپ براى ورود به دره آغاز مى‌شود كه اين تراز نقدى منفى ، بيانگر نياز به تامين بودجه از سايرين است . زمانى كه مجدد كسب و كار شروع به فروش محصولات و درآمد فروش مى‌كند ، جريان نقدى مجدد افزايش مى‌يابد و منحنى شروع به حركت كردن به سمت بالا مى‌كند . لازم به ذكر است ميزان درآمد پول نقد با شيب منحنى و سرعت حركت آن به بالا رابطه مستقيم دارد .

منحنى دره مرگ

روش هاى تامين مالى و عبور از دره مرگ :

كمک گرفتن از دوستان و خانواده :

در مراحل اوليه فعاليت استارتاپ كه مخارج ناچيزى وجود دارد ، مى‌توانيد هزينه هاى خود را از طريق خانواده يا دوستان تامين كنيد . قبل از دريافت پول از اين افراد مطمئن شويد كه خودتان و آن ها مى‌دانيد كه با چه فضايى رو به رو هستيد تا انتظارات نا به جايى از شما و كسب و كارتان نداشته باشند .

استفاده از شتابدهنده هاى استارتاپ ها :

يكى از روش ها موثر براى عبور از دره مرگ ، شتابدهنده ها هستند  كه آن ها معمولا ميزان اندكى پول و برخى امكانات مورد نيازتان را به شما ارائه مى‌دهند و در اختيارتان مى‌گذارند . آن ها با انتقال آموزش و تجربه مى‌توانند به كاهش سعى و خطاى شما و سرعت بخشيدن به كارتان كمک كنند .

دريافت سرمايه از سرمايه گذاران خطر پذير :

اين سرمايه گذاران معمولا در قالب شركت يا صندوق هاى سرمايه گذارى فعاليت مى‌كنند و بخشى از ریسک استارتاپ شما را در ازاى سرمايه مورد نيازتان خريدارى كرده و طى قراردادى با شما به توافق مى‌رسند . اين صندوق ها مى توانند با اتصال شما به تيم ها و يا شركت هاى ديگر ، فرايند كسب و كار شما را راحت تر كنند و راهنمايى هاى ارزشمندى را به شما ارائه داده و در اختيارتان بگذارند .

روش هاى عبور از اين مشكل

دريافت سرمايه از سرمايه گذاران فرشته :

سرمايه گذاران فرشته افرادى هستند كه علايق مشتركى با شما و كسب و كارتان دارند . آن ها انتظارات و شناخت درستى از استارتاپ شما دارند و از اين طريق تجربه و خدمات مناسبى را به شما ارائه مى دهند .

تامين مالى جمعى :

تامين مالى جمعى روشى ديگر براى عبور از دره مرگ است . در اين روش به واسطه جمع آورى پول از تعداد بالايى از افراد كه تمايل به حمايت مالى از يک پروژه را دارند ، صورت مى‌پذيرد . صاحبان استارتاپ ها مى‌توانند با معرفى كسب و كار خود بر پلتفرم هاى تامين مالى كه در بستر اينترنت هستند ، حمايت مالى افراد ، سازمان ها و ساير سرمايه گذاران علاقه مند را دريافت نمايند .

ساير روش ها :

روش هاى مفيد ديگرى براى عبور از دره مرگ وجود دارد . اين روش ها به صورت موردى ، ممكن است براى برخى از استارتاپ ها كاركرد بسيار مفيدى داشته باشند .

كمک گرفتن از ديگران

سخن پايانى :

سرمايه گذاران براى اين پديد آمده اند تا ریسک كار شما را كمتر كنند و در سود و زيان شما شريک شوند . براى عبور از دره مرگ و رسيدن به موفقيت بايد از واگذارى سهام نهراسيد زيرا با هر بار جذب سرمايه ، سهم شما كمتر نمى‌شود بلكه كل ظرف بزرگ مى‌شود . لازم به ذكر است انتخاب نادرست سرمايه گذار و زمان جذب سرمايه مى‌تواند ریسک هاى جديد و جدى بسيارى به كار شما وارد كند .

 در صورتى كه تمايل داريد ايده‌ى خود را راه اندازى كنيد و يا قصد داريد براى كسب و كار خود سايت طراحى كنيد و در گوگل برند شويد ، با ما تماس بگيريد.

دیدگاهی بنویسید