کپشن نویسی

نحوه نوشتن کپشن خوب در اینستاگرام

اگر به دنبال ایحاد کسب و کار اینترنتی در اینستاگرام هستید تا خودتان و برندتان را به افرادی که به محصولات شما نیاز دارند، معرفی کنید، با استفاده از برخی ترفندهای ساده که فرآیند آن کمی به زمان نیاز دارد، تمام غیرممکن ها، ممکن می شوند. از این رو توصیه ای که در مرحله اول قبل از هر تعریفی داریم، این است که شما به هیچ وجه نمی توانید راه یکساله را یک شبه طی کنید. پس اگر به فکر کسب و کار خود هستید، باید به این موضوع توجه کنید که باید حداقل یک تا دو ماه برنامه ریزی دقیق کنید. با این وجود در ادامه  قصد داریم شما را با نحوه نوشتن کپشن در اینستاگرام آشنا سازیم. همراه ما باشید.

کپشن اینستاگرام چیست؟

بطور کلی کپشن اینستاگرام عبارت است از نوشته یا متنی که در پائین پست اینستاگرامی نوشته می شود که گویای تصویر منتشر شده است و با استفاده از این متن در برخی از پست ها می توانید از نکات بیشتری مطلع شوید. برای مثال اگر شما صرف معرفی یک محصول تصمیم دارید تا پستی را در اینستاگرام منتشر کنید، باید کپشن مرتبط با آنرا که شامل؛

  1. ابعاد
  2. قابلیت ها
  3. قیمت
  4. توضیحات تکمیلی
  5. شماره تلفن
  6. آدرس فروشگاه شما
  7. توضیحات تکمیلی
  8. بسته بندی
  9. مدت زمان تقریبی ارسال و…

می شود را ذکر کنید تا کاربر خیلی ساده با یک متن بتواند تمام سوالاتی که در ذهن دارد را پاسخ دهد و اگر تصمیم به تماس با شما دارد، صرف سفارش تماس گیرد تا شما خیلی سریع بتوانید سفارش مشتریان دیگر را نیز بررسی کنید. از این رو بسته به کسب و کاری که دارید، در هر کپشن باید اطلاعات جامعی با یک سبک جذاب را در کپشن بنویسید تا کاربر با خواندن کپشن، نیاز به پرسش سوالی از شما نداشته باشد.

کپشن اینستاگرام

نحوه نوشتن کپشن در اینستاگرام

اینستاگرام محیطی کاملا بصری می باشد که در آن اکثر کاربران سعی می کنند تا با استفاده از تصاویر جالب و خلاقانه به محبوبیتی که به دنبال آن بودنده اند، دست پیدا کنند. با این حال در کنار کپشن مناسب برای اینستاگرام شما نیاز به تصویر کاملا یونیک و منحصر بفرد دارید. بنابراین قدم اول را می توان انتخاب تصویر مناسب برای پست می باشد که مرتبط با کپشن مدنظر شما باشد. اینک شما را با نکات مهمی که باید در حین نوشتن کپشن رعایت کنید را آشنا خواهیم کرد.

1. نکات تکمیلی انتخاب عکس و فیلم پست

در قدم اول باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و تصور کنید که همزمان با انتشار اولین پست، ممکن است میلیون ها بازدید را به خود جذب کند و سپس توسط سایر پیج های اینستاگرامی بازنشر شود. اما برای حفظ مالکیت عکس و فیلم که در پست منتشر کرده اید، آیدی پیج و لوگو برند خود را در تمامی پست ها درج کنید تا مالکیت تصویر محفوظ بماند. اما این بدین معنا نیست که از نوشته های بسیار بزرگ در عکس استفاده کنید و صرفا نوشته های کوچک با فونت زیبا می توانند تاثیر خود را بگذارند. بنابراین کمی هدفمندتر باید محتوای بصری پست خود را طراحی کنید.

2. طول جملات در کپشن اینستاگرام

پستی که شما در حال انتشار آن هستید قرار است توسط کاربرانی دیده شود که تمامی آنها گوشی هوشمند دارند. همانگونه که خودتان تجربه دارید، در نسخه موبایلی اینستاگرام، کپشن با فونت نسبتا ریزی نمایش داده می شود.با این وجود باید به این نکته توجه کنید که طول مناسبی را برای جملات خود انتخاب نمایید. با این حال طول هر جمله شما باید حداکثر 3 یا 3.5 خط (3 یا 3.5 خط در نمایشگر گوشی) باشد تا بعد از باز شدن پست، به کاربر حس زننده ای دست ندهد و از پست شما به سرعت عبور نکند.

3. رعایت علائم نگارشی فارسی در کپشن اینستاگرام

در حین نوشتن کپشن اینستاگرام و با رعایت طول جملات در آن باید علائم نگارشی فارسی را در نیز در آن بگنجانید و در موقعیت مناسب از آنها استفاده کنید تا زیبایی نوشتاری در کپشن اینستاگرام شما وجود داشته باشد. این نکته گرچه ساده بنظر می رسد، اما بدون شک می تواند در جذب کاربر به مطالعه پست اینستاگرامی شما موثر واقع شود. برای مثال می توانید از علائم نگارشی فارسی اعم از ویرگول، نقل قول، نقطه ویرگول، دو نقطه و… استفاده نمایید تا زیبای خوانایی را به متن تزریق کنید و کاربر از خواندن کپشن احساس خستگی نکند.

کپشن نویسی

4. مرتبط بودن عکس و کپشن!

متاسفانه یکی از اشتباهاتی که ممکن است کاربران در حین اشتراک پست در اینستاگرام، آنرا همیشه تکرار کنند، عدم ارتباط مثبت بین محتوای بصری و محتوای متنی است که بدون شک یکی از مشکلات مهم برای دیده نشدن در اینستاگرام می باشد. برای مثال اگر شما به دنبال هشتگ #خرید_آیفون هستید، تصور کنید که بجای گوشی آیفون، گوشی های برند نوکیا نمایش داده شود. بنابراین سعی کنید تا محتوای بصری و متنی بصورت موازی با هم تولید شوند. همان گونه که گفته شد، کپشن صرف معرفی محتوای بصری پست شما می باشد

.

5. استفاده از هشتگ های مرتبط

هشتگ! یک کلید طلایی برای رسیدن به برندینگ در اینستاگرام!

اینستاگرام برای تفکیک پست ها، از قابلیتی به نام هشتگ استفاده کرد. برای مثال اگر کاربری تصمیم به خرید هر چیزی دارد، می تواند آنرا در قالب هشتگ جستجو کند. برای مثال اگر تصمیم به خرید قندان داشته باشد، یا عبارت «خرید قندان» را جستجو می کند و سپس از هشتگ های نمایش داده شده، هشتگ مدنظر خود را که از 3 مورد ابتدایی است را انتخاب می کند و پست هایی که مرتبط با این عبارت هستند را مشاهده می کند و سپس اقدام به خرید می کند. اما روش دومی که کاربر ممکن است جستجو کند، #خرید_قندان است. با این وجود شما باید برای هر دو حالت آماده باشید.

یعنی چی دقیقا؟ نکته ای که در زمینه هشتگ وجود دارد این است که شما باید برای هر پست حداقل 8 هشتگ مرتبط را درج کنید. پس دست شما برای استفاده از این قابلیت کمی باز است. از این رو اگر می خواهید هشتگ #خرید_قندان را استفاده کنید، می توانید عبارات مرتبط با آنرا نیز استفاده کنید. برای مثال #خرید_قندان_ارزان و #خرید_قندان_تهران و #خرید_قندان_لوکس و…

در میان هشتگ هایی که برای پست خود درج می کنید، سعی کنید نام برند خود را نیز در قالب هشتگ ایجاد کنید. همچنین منطقه ای را که در آن زندگی می کنید را نیز می توانید درج کنید تا عموم افرادی که در منطقه شما زندگی می کنند، با جستجو نام منطقه بتواند با کسب و کار شما نیز آشنا شود. از این رو با بهترین هشتگ ها می توانید در کمترین زمان ممکن در اینستاگرام دیده شوید البته به شرط هدفمند بودنتان!


فونت مخصوص اینستاگرام میخوای اینجا کلیک کن


6. انتخاب لوکیشن صحیح

بعد از انجام مراحل بالا، نوبت انتخاب لوکیشن مناسب می رسد که باید لوکیشن محل کار خود را انتخاب کنید تا بعد از آنکه کاربر پست اینستاگرامی شما را مشاهده کرد، بر روی آدرس و یا همان لوکیشن در بالای پست اینستاگرامی کلیک کند و سپس این گونه شما تبدیل به یک برند در زمینه کاری خود در آینده ای نه چندان دور خواهید شد.و هم زمانیکه اگر کاربر اینستاگرامی، لوکیشنی را جستجو کرد بتواند شما در آن محدوده در کنار سایر کسب و کارها مشاهده نماید. همچنین همان گونه که گفته شد، حتما در کپشن آدرس کامل خود را درج کنید.

7. استفاده از استیکرهای مناسب و جذاب در کپشن اینستاگرام

زمانیکه شما با خلاقیت تمام شروع به نوشتن پیغامی مناسب برای کپشن پست اینستاگرامی خود می کنید، می توانید برای جذابیت هر چه بیشتر متن از استیکرهای جالب و مناسب استفاده کنید که می تواند در زیبایی متن شما موثر باشد و حس و حال متفاوتی را به کاربر منتقل کند. با این حال این نکته یکی دیگر از اصلی ترین نکات است که باید در نوشتن کپشن اینستاگرام موثر واقع شود که هر چه استیکرهای جذاب تری استفاده کنید، پست و کپشن شما بیشتر دیده خواهد شد.

امین ابراهیمی

امین ابراهیمی

دیدگاهی بنویسید