معرفی 5 شتاب دهنده در شهر تهران

شتاب دهنده چیست؟

بصورت خلاصه می توان گفت شتاب‌دهنده، مرکزی است که امکان رشد سریع و صحیح شرکت‌های استارت آپی را مهیا می‌سازد. از آنجایی که تعداد قابل توجهی از صاحبان ایده‌ها و نوآوری ها از توانایی و قدرت مالی کافی و یا دانش و شبکه بازاریابی کافی برای توسعه کسب و کار خود برخوردار نیستند، شتاب‌دهنده  مجموعه‌ای کامل از خدمات مورد نیاز برای رشد یک کسب و کار نوپا را نظیر منابع مالی، انواع  مشاوره، فناوری‌ها و تجهیزات مختلف و همچنین فضایی را جهت استقرار شرکت نوپا در یک بازه زمانی تقریبا کوتاه در اختیار استارت‌آپ‌های نوپا قرار می‌دهد. در حقیقت اصلی‌ترین رسالت شتاب‌دهنده، تقویت یک استارت آپ (شرکت نوپا) و تبدیل کردن آن به شرکتی است که بعد از خروج از حمایت شتاب دهنده بتواند به تنهایی در بازار رقابت نموده و رشد کند.

1-شتاب‌دهنده شریف

شتاب‌دهنده شریف یک شتاب دهنده در شهر تهران فعالیت خود را به‌طور رسمی از سال 1393 به‌عنوان نخستین شتاب‌دهنده دانشگاهی ایران آغاز کرد. این شتاب‌دهنده که یکی از نهادهای زیرمجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه شریف است، با هدف اصلی پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه شریف شروع به‌کار کرد. این شتاب‌دهنده از استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنی و مهندسی و سخت‌افزاری حمایت می‌کند.

شتاب دهنده

این حمایت‌ها شامل موارد زیر است:

 • مشاوره و آموزش
 • تخصیص فضای کار اشتراکی
 • ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی برای توسعه محصول
 • فراهم کردن امکان ارتباط و دسترسی به سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و شرکای صنعتی برای استارتاپ‌ها
 • کمک به تیم‌های تائید شده برای تامین نیروی انسانی مورد نظر به‌منظور رسیدن به اهداف و توسعه تیم
 • برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه فنی و تخصصی و مدیریت متناسب با هر استارتاپ
 • امکان ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از تجربیات آن‌ها
 • فراهم کردن شرایط برای ارتباط با ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آزمایشگاه‌های تخصصی

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان چگونه به داد استارتاپ ها می‌رسد؟

2- شتاب دهنده بن دا لب

همانطور که می‌دانید کسب موفقیت به عنوان یک استارتاپ زیستی دشواری‌های بسیاری را به دنبال دارد و نیازمند حمایت و داشتن توانایی در زمینه‌های مختلف است. شتابدهنده بن‌دا لب با شناسایی دقیق نیازمندی‌های یک استارتاپ زیستی، آن‌ها را در تمام مسیر توسعه برای رسیدن به موفقیت همراهی می‌کند.

محورهای شتابدهی بن‌دا لب به این صورت است:

 • زیست‌فناوری صنعتی
 • بیومتریال‌های آرایشی و بهداشتی
 • مواد اولیه و فرمولاسیون غذایی
 • بیوانفورماتیک و زیست‌شناسی سامانه‌ها
 • خدمات زیستی و تشخیصی

3- شتاب دهنده دانش بنیان صدر فردا

صدر فردا به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی هلدینگ صدر تامین و در قالب شتاب دهنده تخصصی، با ماموریت توسعه کسب و کارهای نوین در حوزه معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته شکل گرفته است. در راستای برنامه کلان نظام و همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و با عنایت به جهت‌گیری راهبردی هلدینگ صدر تامین و برنامه‌های اقدام این شرکت، اقدامات هدفمندی برای رسوخ فناوری و توسعه آن در کسب و کارهای فعلی هلدینگ و ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان در طول زنجیره ارزش تامین هلدینگ و شرکت‌های فرعی و وابسته آن برنامه‌ریزی شده است.

شتاب دهنده در شهر تهران

4- شتاب دهنده تا فردا

شرکت تدبیر انتخاب فردا (تافردا) یک شتاب دهنده در شهر تهران در تیر ماه 1400 به عنوان یکی از شرکت های گروه سرمایه گذاری عظام شروع به کار کرد. بنیان‌گذاران استودیو تافردا با توجه به نیاز، ظرفیت و توانمندی های موجود در گروه عظام، و با هدف ورود و ایفای نقش به عنوان یک شرکت فناوری محور پیشرو، تصمیم گرفتند برای راه اندازی و حمایت از استارتاپ های سه حوزه فینتک، خودرو و گردشگری، برنامه حمایتی تافردا را طراحی و اجرا کنند.

شتاب دهنده انار

5- شتاب دهنده اسمارت ایکس

شتابدهنده اسمارت‌ایکس یک شتاب دهنده در شهر تهران با همکاری مرکز نوآوری گروه توسعه بن‌دا فعالیت خود را با مدیریت تعدادی از نخبگان و فرهیختگان فناوری کشور در فروردین ۱۳۹۹ آغاز نموده است. با توجه به ظرفیت‌های بالای این شتابدهنده از جمله ارتباط نزدیک با دانشگاه‌‌های مطرح کشور و دارا بودن شبکه وسیعی از افراد فعال در حوزه فناوری و اقتصاد، این شتابدهنده می‌تواند امکان رشد سریع و جذب سرمایه را برای تیم‌های پذیرفته شده در دوره شتابدهی فراهم نماید. سلامت هوشمند یکی از زمینه‌های اصلی فعالیت شتابدهنده اسمارت‌ایکس محسوب می‌شود. بکارگیری روش‌های هوشمند نوین باعث افزایش کیفیت خدمات درمانی، افزایش دقت در تشخیص بیماری‌های مختلف و بهبود سلامت جامعه می‌شود.

سخن پایانی

 به طور کلی شتاب‌دهنده یا  استارتاپ، شرکتی است که از ابتدای کار یک استارتاپ آن را تحت پوشش خود در می‌آورند و برای این کار از میان شرکت کنندگان، پس از مدتی کوتاه مورد ایده‌ای برگزیده و به عنوان استارتاپ انتخاب می‌کند. شتاب‌دهنده‌ها با سرمایه‌گذاری اولیه بر روی یک شرکت نوپا، درصدی از مالکیت آن را در اختیار گرفته و در مقابل به گردانندگان پروژه آموزش‌های لازم برای کسب موفقیت بهتر را خواهند داد.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیجیتال مارکتینگ، خدمات تولید محتوا و سئو همچنین طراحی وبسایت برای کسب و کارتان با مشاوران ما در گروه امین پردازش در تماس باشید.

نرگس احمدی

نرگس احمدی

دیدگاهی بنویسید