هفت نکته مهم که طراحان سایت باید بدانند

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
طراحان سایت

با وجود پیشرفت تکنولوژی و تغییر مسیر کسب و کارها به سمت کسب و کارهای اینترنتی، بازار کسب و کارهایی همچون طراحی سایت به شدت رونق یافته است. پیش از آنکه به مبحث اصلی مقاله، یعنی هفت نکته مهم که طراحان سایت باید بدانند، بپردازیم بهتر است به صورت مختصر مقدمه‌ای را شرح دهیم.

1.  مقدمه ای بر طراحی سایت

طراحان سایت

طراحی سایت (web design) به مراحلی گفته می‌شود که طی آن یک سایت یا پایگاه اینترنتی به طور کامل طراحی می‌شود. سایت طراحی شده، می‌تواند کاربرهای مختلفی داشته باشد. می‌تواند جهت اطلاع رسانی، معرفی یک شرکت یا ارائه محصول باشد.

نخستین وب سایت دنیا در سال 1991 میلادی توسط تیم برنرزلی طراحی شد و در تاریخ به ثبت رسید. این وب سایت متنی بسیار ساده بود و هیچ‌گونه گرافیک، تصویر و حتی رنگ‌بندی در آن استفاده نشده بود.

هم‌اکنون طراحی وب سایت یک فرایند پیچیده است که شامل تولید محتوا، طراحی گرافیک و به کار گیری اصول سئو است. طراحان وب سایت بایستی به نکات بسیاری توجه کنند تا بتوانند سایت اصولی و مناسبی را طراحی کنند. در ادامه به هفت نکته مهم در طراحی سایت اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بدانید: طراحی وب را از کجا شروع کنیم؟

2.  توجه طراحان سایت به رنگ‌بندی

طبق تحقیقات صورت گرفته استفاده از رنگ‌ها و تعادل بین آن‌ها نقش مهمی در جذب کاربر دارد. رنگ‌ها اصولا به عنوان یک ابزار قدرتمند در طراحی سایت شناخته می‌شوند.

طراحان سایت بایستی در فرایند طراحی وب سایت مدنظر، رنگ‌بندی را با توجه به موضوع سایت انتخاب کنند. به عنوان مثال استفاده از رنگ‌بندی ساده در طراحی سایت‌هایی که جنبه علمی دارند مناسب است. در حالی که استفاده از همین رنگ‌بندی در طراحی سایت‌های فروشگاهی ممکن است با جذابیت کافی همراه نباشد. بهتر است که از رنگ‌های تند زیاد استفاده نشود. تنها در مواردی استفاده شود که قصد دارید توجه کاربر را جلب کنید.

3.  نقش فونت و سایز را در طراحی سایت جدی بگیرید.

توجه به فونت و سایز

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سایت توجه به فونت و سایز آن است. فونت و سایز فونت انتخابی باید به اندازه کافی خوانا باشد. همان طور که می‌دانید بخش اعظمی از اطلاعات در یک وب سایت در قالب متن قرار می‌گیرد. بنابراین بایستی به این بخش توجه ویژه‌ای شود.

استفاده از یک فونت زیبا و با سایز مناسب در رابط کاربری وب سایت طراحی شده شما نیز نقش زیادی دارد. سعی کنید فونتی را انتخاب کنید که با تمامی مرورگرهای سازگاری داشته باشد.

به هنگام طراحی سایت توجه داشته باشید که در صورتی که فونت شما بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد، نارضایتی مخاطب و کاربر را به همراه خواهد داشت. سعی کنید فونت و سایزی را انتخاب کنید که برای مطالعه نیاز به زوم کردن نباشد.

4.  طراحان سایت باید رابط کاربری مناسب و آسانی را طراحی کنند.

از دیگر نکات مهم در طراحی سایت، توجه به رابط کاربری است. مخاطب به هنگام استفاده از سایت شما، نباید با دشواری و پیچیدگی روبرو شود. نباید در تمامی مراحل، مخاطب ما دچار سردرگمی شود.

طراحان سایت می‌توانند با طراحی مناسب منوها و گزینه‌های سایت، این مشکل را برطرف کنند. دقت کنید که شما بایستی کوتاه‌ترین و ساده‌ترین مسیر را برای رسیدن به نقطه مدنظر کاربر ایجاد کنید.

5.  نقش تصاویر در طراحی سایت

یکی از مهمترین بخش‌های طراحی سایت، ایجاد سایتی با ظاهر زیبا و مناسب است. تصاویر نقش مهمی در این قسمت ایفا می‌کنند. استفاده از تصاویر خلاقانه و با کیفیت مناسب می‌توان ظاهر سایت شما را تغییر دهد و جلوه زیباتری به آن ببخشد.

این موضوع یک واقعیت است که کاربران یک سایت خشک و بدون جلوه‌های زیبا را نمی‌پسندند.

طراحان سایت بایستی سعی کنند تصاویر با کیفیت و در عین حال کم‌حجمی را انتخاب کنند. گفتنی است که  استفاده از تصاویر با حجم زیاد سبب کاهش سرعت سایت خواهد شد که موجب کاهش کارایی وب سایت می‌شود.

6.  توجه طراحان سایت به سرعت

یکی از بخش‌های بسیار مهم در طراحی سایت، توجه به سرعت سایت است. هر چه که سرعت یک سایت بالاتر باشد، آن سایت هم از نظر طراحی و هم از نظر بهینه‌سازی و سئو سایت بهتری به شمار می‌آید.

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای سرعت یک سایت، انتخاب هاست مناسب است. بعد از این موضوع بایستی به مقوله شبکه‌های توزیع محتوا نیز توجه شود.

7.  واکنش‌گرا بودن

وکنش گرا

با توجه به اینکه کاربران به شیوه‌های مختلفی به وب‌گردی می‌پردازند، بهتر است به مبحث واکنش‌گرا بودن توجه کنیم. در این رقابت‌ها، سایتی به عنوان سایت بهتر شناخته می‌شود که بتواند بر روی تمامی دستگاه‌های هوشمند قابل نمایش باشد. این دستگاه هوشمند می‌تواند یک کامپیوتر، تلفن همراه هوشمند، تبلت یا یک تلویزیون هوشمند باشد.

جمع بندی

با توجه به افزایش کسب و کارهای اینترنتی، طراحی سایت نیز رشد گسترده‌ای داشته است. با افزایش تعداد سایت‌ها، رقابت نیز برای بهتر بودن بیشتر شده است. بنابراین در هنگام طراحی یک سایت، بایستی به نکات متعددی توجه شود. به برخی از نکات مهم در این متن پرداخته شد که می‌تواند به بهبود کیفیت سایت مدنظر شما کمک کند.

درصورتی که تمایل دارید کسب و کار خود را به صورت اینترنتی راه‌اندازی کنید و در نتایج برتر موتورهای جستجو ببینید می‌توانید با تماس بگیرید.

2 دیدگاه

  1. سایت‌ها جز جدانشدنی بازاریابی هستن و اینکه یادبگیریم چه مدل سایتی برای چه خدماتی خوب و مناسب هست تاثیر زیادی در بازاریابی ما از طریق اینترنت و سایت دارد.

دیدگاهی بنویسید